Bog (ahoj) kako si, kako živiš? Aneb vítejte na našem blogu

Absolute Day svatba v Chorvatsku

Dobar dan (dobrý den) na našem blogu ABSOLUTE DAY!

Jak se máte, jak žijete? Tak by se dal přeložit nadpis dnešního blogu. Přesněji kako živite?

Když jsme přemýšlely, jaké téma zvolíme na náš první příspěvek do našeho blogu, napadalo nás spousta svatebních příspěvků, rad, povídání o místech, kde může být obřad, hostina či párty…ale o tom až někdy příště. Chorvatsko je bezedná nádoba inspirace a nápadů, co a kde uskutečnit, vymyslet a prožít. Ale! Co je zajímavé, je chorvatský jazyk. Rozhodly jsme se vám jej hned v prvním příspěvku lehounce přiblížit. 

Mnohým z nás by se mohlo zdát (a dost často zdává), že chorvatština je jednoduchá, protože je podobná našemu jazyku. Ano i ne! Pokud navštěvujete pouze chorvatská pobřeží, tak ano. Zde se domluvíte, protože Chorvaté se snaží s vámi domluvit a hodně našich slov a frází „pochytali“. Okamžitý rozdíl poznáte, když se setkáte s člověkem, který nepřijde do kontaktu s turisty.  Nerozumíte ani slovo! Vážně..nedomluvíte se, on nerozumí vám, vy nerozumíte jemu. Katastrofa!

To nás donutilo na chorvatském jazyku pracovat a zdokonalovat se, protože se nechceme omezovat jenom na základní konverzaci, nebo na otřelé fráze jako jsme uvedly v našem nadpise: Bog (ahoj)  kako si, kako živiš? Pokud dostanete tento dotaz, což určitě dostanete, můžete jednoduše odpovědět: odlično (skvěle), jako dobro (velmi dobře), tako-tako (nic moc). Při loučení můžete slyšet: „Hajde vidimo se“. Chviličku nám trvalo, než jsme pochopily význam slova hajde (čti ajde). Může se vyložit několika způsoby, při loučení má význam jako naše měj se, při vycházení z nějakého místa jako výzva, pokyn k odchodu. Zajímavé že? Za zmínku stojí určitě slovo krevet (postel).

Kolem tohoto slova vždy vzniká spousta humorných situací, protože s žádným mořským živočichem prostě ulehat nechcete! Na závěr nesmíme zapomenout slovo netopýr! Nemyslíme, že jej budete potřebovat v běžné konverzaci, ale proč neznat jeho překlad, protože, aspoň nám, se zdá dobrý! Šišmiš, zvlášť pro děti vtipný název.

Těšíme se (veselimo se) na naše pravidelná setkání na blogu, protože témat a „opravdu pikantních“ slovíček na pobavení je nepřeberné množství! Těšíme se i na Vaše podněty, nad čím bychom se měly zamyslet a přenést k vám. My Vás budeme zásobovat a dělit se, co se nám líbí, co jsme objevily a kam Vás chceme pozvat…možná i na obnovení slibu na azurovém pobřeží této krásné země. 

Dobro došli (vítejte) u nás na stránkách a příště trochu o svatebních místech v Dalmácii.

Vaše Jana a Iva.